Program Aprogen pre deti so všeobecným intelektovým nadaním
Počas obdobia rokov 1993 až 2007 sa vytváral a overil nový vzdelávací model pre nadaných žiakov v intelektovej oblasti. Po ukončení overovania bol odprezentovaný a obhájený ako autorský program - Program APROGEN, ktorého autorkou je PhDr. Jolana Laznibatová CSc.
Základná škola J. C. Hronského vstúpila do programu APROGEN -Alternatívny PROgram Edukácie Nadaných v školskom roku 2000/2001.
V rámci programu zohľadňujeme všetky špecifiká a odlišnosti vývinu intelektovo nadaných detí so silným zastúpením alternatívnych psychologických prístupov vo výchove.
Výchovno-vzdelávací program pre intelektovo nadaných žiakov je postavený na:
- zohľadňovaní špecifických edukačných potrieb nadaných žiakov,
- rešpektovania aktuálnej vývinovej úrovne žiakov,
- akceptovania individuálnych odlišností žiakov,
- zohľadňovania zvláštností osobnostného vývinu nadaných,
- aplikovania psychologického pôsobenia a podpory pri rozvíjaní nadania, a to samozrejme pri realizácii kvalitnej, kreatívnej a nadštandardnej forme výučby v škole.
1Ako zistím, či je moje dieťa rozumovo nadané?
Intelektovo nadaní žiaci tvoria 3–5% populácie, a sú považovaní za strategické bohatstvo každej spoločnosti.
Prvé signály získa rodič ešte v predškolskom veku, keď jeho dieťa je bystré a prejavuje zvýšenú inteligenciu.
Neskorým signálom sú problémy v prvých ročníkoch základnej školy - keď je dieťa znechutené klasickým štýlom výučby.
Otestovaním inteligencie dieťaťa v pedagogicko-psychologickej poradni (testy PDW, Terman – Binet, WISC – III.)
Znaky intelektovo nadaného dieťaťa
Zdá sa vám, že vaše dieťa:
- je nadmerne aktívne, nie však bezúčelne?
- rozumie myšlienkam, ktoré sú ťažké pre ostatné deti v jeho veku?
- usiluje sa cieľavedome, čo najviac vypátrať o okolitom svete?
- cíti sa Vaše dieťa dobre v spoločnosti dospelých?
- rozpráva sa?
- prejavuje sklony k abstraktným činnostiam?
- je netrpezlivé, pretože sa túži naučiť nové veci?
- lúšti hádanky, ktoré iné deti považujú za ťažké?
- má slovník nezvyčajný pre dieťa v jeho veku?
- je výnimočne zvedavé?
- je schopné samostatne uvažovať?
- je smelé?
- vysloví bez obavy svoje názory?
- rozoberie veľmi rado rôzne veci, aby vedelo, ako fungujú?
- začalo kresliť alebo čítať skoro a tieto činnosti stále obľubuje?
- využíva konštruktívne svoju samotu?
- rozumie abstraktným myšlienkam?
- reaguje pohotovo?
- venuje sa nejakej činnosti bez toho, aby mu to prikázali?
Doprajte vášmu dieťaťu príležitosť vzdelávať sa v triede pre deti so všeobecným intelektovým nadaním, ktoré otvárame v našej ZŠ každý školský rok.
Výhody vzdelávania v triedach pre nadané deti:
- možnosť nadaného dieťaťa komunikovať s rovesníkmi podobného zamerania,
- znížený počet žiakov v triede: na 1.stupni - 12 žiakov, na 2.stupni - 16 žiakov (možnosť individuálneho prístupu),
- metodika vzdelávania zameraná na potreby nadaných žiakov (redukcia rutiny, zníženie opakovania, akceptácia rôznych riešení, sofistikované úlohy, nové a rozšírené predmety - obohatenie, projektové vyučovanie...),
- priestor ďalej rozvíjať špecifické záujmy a prejavy nadania dieťaťa,
- aktivizácia nadaného dieťaťa (úlohy primerané jeho intelektovému potenciálu, odstránenie „nudy“ z príliš ľahkých či rutinných úloh),
- v edukácii sa uplatňujú inovatévne formy a metódy (projektové vyučovanie, zážitkové učenie, blokové vyučovanie, aktívne učenie....),
- posilnené hodiny matematiky, cudzích jazykov (anglický jazyk od 1. ročníka, nemecký jazyk od 3. ročníka, od 4. ročníka možnosť učiť sa 3. cudzí jazyk - španielsky.
Keď chcete o vzdelávaní detí so všeobecným intelektovým nadaním vedieť viac, kontaktujte nás mailom zsjchronskeho@gmail.com alebo telefonicky: +421 031 7705811, +421903474021.
Úvodný ročník pre deti so všeobecným intelektovým nadaním
V školskom roku 2024/2025 otvárame úvodný ročník pre deti so všeobecným intelektovým nadaním, ktoré k 31.8.2024 dosiahnu vek 4 roky alebo 5 rokov.
Od školského roku 2023/2024 je táto forma starostlivosti o nadaných žiakov pred vstupom do prvého ročníka zakotvená v Zákone 245/2008 Zb. z.
Úvodný ročník pre nadaných žiakov je určený pre deti, ktoré vzhľadom na svoje intelektové nadanie nenachádzajú dostatočnú saturáciu kognitívnych potrieb v bežnej materskej škole alebo u ktorých sa popri nadaní prejavujú (alebo je predpoklad prejavenia) znaky rizikového vývinu (napr. asynchrónny vývin, adaptačné problémy v bežnej materskej škole, neštandardné emocionálne alebo sociálne prejavy).
Úvodný ročník v ZŠ J. C. Hronského, Krátka 2, ŠaľaNaším cieľom je poskytnúť deťom adekvátne kognitívne podnety a rozvíjať deti aj po osobnostnej stránke so špecifickým zameraním najmä na rizikové oblasti. Vytvárame bezpečné prostredie, založené na rešpektujúcom prístupe k deťom. Nezameriavame sa na výkon, ale na proces – deťom ponúkame podnety a aktivity, ale necháme na deťoch, v akej úrovni sú pripravené s týmito podnetmi pracovať. Neočakáva sa vopred stanovený výkon, deti nie sú nútené do kognitívnych aktivít. Snažíme sa deťom vytvoriť pestrý a podnetný program.
Organizácia úvodného ročníka
Úvodný ročník funguje v škôlko-školskom režime. Vyučovanie začína o 8.00 hod. ranným kruhom. V doobedňajších hodinách prebieha vyučovanie. Posledná hodina pred obedom prebieha vonku – deti sú každé doobedie na čerstvom vzduchu.Po obede nasleduje odpočinok. Deti majú pokojný režim, tichú hudbu, počúvanie rozprávky a pod. Deti nemajú poobede povinný spánok. Poobede v rámci školského klubu detí deti relaxujú, hrajú sa, pohybujú sa vonku a každý deň sa tiež venujú špecifickým aktivitám v rámci rôznych krúžkov (napr. hlavolamy a pokusy, spoločenské hry, tvorivé dielne).
Obsah vzdelávania v úvodnom ročníku
Vyučovanie sa skladá z podobných predmetov, ako sú v základnej škole: matematika, slovenský jazyk, práca s informáciami, anglický jazyk, hudobná, telesná, výtvarná výchova. Obsahovo sú tieto predmety prispôsobené predškolskému veku, aktivity sú zamerané hravo, so striedaním činností.
Slovenský jazyk (alebo hranie sa s písmenkami) je zameraný na intuitívne poznávanie písmen, hlások, ich skladanie do väčších celkov, dekódovanie niektorých slov na základe globálnej metódy. Tento predmet tiež zahŕňa fonetický nácvik, rozvíjanie slovnej zásoby a verbálnu tvorivosť. Deti sa oboznamujú s veľkými tlačenými písmenami.
V matematike sa deti hrajú s číslami a so situáciami, pri ktorých dochádza k manipulácii s množstvom, triedeniu, rozvíjaniu priestorovej orientácie.
V rámci anglického jazyka sa deti formou hry oboznamujú so základnou slovnou zásobou.
V predmete práca s informáciami deti spoznávajú rôzne javy okolitého sveta na základe ich aktuálnosti alebo záujmu (napr. cicavce, platy, sopky, vlaky, stroje, stromy, rakety).
V rámci osobnostného a sociálneho rozvoja deti získavajú skúsenosti v sociálnej interakcii, najmä v rámci hry. Deti tiež vedieme k základom nenásilnej komunikácie – rozširovaním slovnej zásoby v oblasti emócií, poznávaní potrieb a možnosťami ich napĺňania, pričom vychádzame z prirodzených detských skúseností.
Súčasťou vyučovania v rámci telesnej výchovy sú cvičenia na rozvoj senzorickej a senzomotorickej koordinácie.
Podmienky prijatia do úvodného ročníka
Dieťa môže byť prijaté do úvodného ročníka ak dosiahlo k 31. augustu 4 roky veku alebo 5 rokov veku.
Podmienkou je vyšetrenie a zmapovanie mentálnych možností a schopností intelektového nadania Centrom poradenstva a prevencie, žiadosť zákonného zástupcu o prijatie, informovaný súhlas zákonných zástupcov. Prihlasovanie sa realizuje prostredníctvom elektronickej prihlášky na webovej stránke školy (v poznámke uveďte, že dieťa nastupuje do úvodného ročníka.