• Srdečná spolupráca ZŠ J.C Hronského v Šali so zariadeniami pre seniorov

• 20.11.2021 16:48
      • Pred dvoma rokmi úspešný projekt „Koľko lásky za zmestí do krabice od topánok“ naštartoval našu intenzívnu spoluprácu so zariadeniami pre seniorov. Nielen cez vianočné obdobie ale počas celého školského roka naši žiaci s pani učiteľkami myslia na deduškov a babičky. Našu spoluprácu sme zintenzívnili so zariadením Senior Care Kaskády.

Ako vďaku za naše-vaše bohaté vianočne krabice s darčekmi nám milí klienti zo zariadenia poslali vlastnoručne vyrobené pestrofarebné kamienky.

V externej školskej učebni sme umiestnili tieto servítkovou technikou vyrobené kamienky. Žiaci ich v učebni pekne naaranžovali.

Od starých ľudí s bohatými životnými skúsenosťami sa môžeme veľa priučiť. Na podnet pani učiteľky sme poprosili seniorov, či by sa s našimi žiakmi nepodelili o ich životné skúsenosti. Prišlo nám veľa listov. Tu je zopár z nich.

"Odkazy pre mladšie generácie".

pán Vitko: „ Najväčší dar je život a každý deň. Využite ho naplno.“

pán Fridrich, 77r.: „Začal tvoj život, ktorý je krásny, užívaj si ho vo všetkom dobrom“.

pani Mária L.: „ ...buďte triedou, aby pani učiteľka videla, že ste disciplinovaní a dobre sa učíte a navzájom si pomáhate. Musíte ale začať hneď od prvého dňa....... Aby som nezabudla aj na vašich rodičov, poslúchajte ich.“

pani Mária,83r. .: „ Bola som učiteľka, pracovať s deťmi bola krásna práca. Razilo sa heslo: Škola hrou. Učila som až do odchodu na dôchodok.“

pani Terka, 76r.: „ Deti moje drahá, ja som už stará ale vám prajem, aby ste zachovali slová môjho textu. Uč sa najprv učiť potom milovať.“

pani Janka, 86r.: „ Ak chceš niekým byť, musíš sa o to pričiniť.“

pani Marienka.: „ Najdôležitejšie je učiť sa v škole všetko. Hlavne dejepis a zemepis, aby ste sa nestratili“

Listy sme si na hodinách etickej výchovy spoločne prečítali a porozprávali sa o nich. Za ich úprimné slová im patrí veľká vďaka. Žiaci mali nápad, ďalej pokračovať v dopisovaní si. To je plán na tento školský rok.

Ani počas letných prázdnin naši milí priatelia z domova dôchodcov nezahálali a poslali oni darček pre nás. Ako vďaku za naše májové prekvapko - listy z lásky v rámci projektu "Máj lásky čas"  vyrobili pre nás dekoráciu na stenu. Spoločne so žiakmi sme ich darček zavelili v škole a zdobí jednu z našich chodieb.

V mesiaci máj sme „srdiečkovali“. Naši žiaci vyrobili a obdarili seniorov po celej Šali. Bohaté obálky putovali samozrejme aj na Kaskády. Okrem vlastnoručne vyrobených pohľadníc sme do obálok doplnili niečo drobné, niečo sladké a niečo na potešenie. Boli sme nesmierne šťastní, keď sme ako prvá návšteva po náročnom kovidovom období v izolácii mohli osobne s našimi žiakmi navštíviť zariadenia a potešiť ich programom a obálkami seniorov.

Veľmi nás teší, ak nám z obdarovaných zariadení príde odozva. V máji sme okrem iného poslali aj do zariadenia pre seniorov Senior Banky v obci Diviaky nad Nitnicou  obálky v rámci akcie  „Máj lásky čas“ . Poslali nám tieto ďakovné slová.

„Vaše kresby a milé slová vyčarili na tvárach našich seniorov úsmev, vyronila sa nejedná slzička, ale čo je najdôležitejšie, zapísali sa do sŕdc. Je veľa ľudí, na ktorých si nikto nespomenie a práve pre nich je takéto gesto povzbudenie a prísunom životnej energie. Zrazu majú, čo ukázať a povedať. Veľké ĎAKUJEME patrí nielen pedagógom, že vštepujú deťom  lásku a úctu k starším, ale i  deťom, že venujú svoj čas, aby potešili cudzích ľudí.“

Teší nás, že si takto naša mladá generácia so spoločnými aktivitami váži a cení starkých. Sme na našich žiakov hrdí.

Blíži sa čas vianočný a naša škola sa znova zapojí do úžasného charitatívneho projektu „Koľko lásky za zmestí do krabice od topánok“. Termín tohtoročnej vianočnej zbierky je od 19.11. do 2.12.2021.

Budeme sa tešiť, ak sa znova naši žiaci, rodičia, kamaráti aj zamestnanci zapoja.

Mgr. Zuzana Urbancová

• Nadpis